Blackjack, 21-piece rocket assortment
| country selection: | |
| category of fireworks: | KAT F2 |
| Article no.: 98453 | |
| NEC 355 g | Calibre: 42 mm |
sold out
You can purchase this item from a specialist retailer.
Product information "Blackjack, 21-piece rocket assortment"
21-piece rocket assortment with selected brilliant effects and loud fragmentation in F2 with a net explosive mass well over 20 grams. This article is therefore only available in Germany with a state licence in accordance with the Explosives Act.
Case diameter of the rockets: up to Ø 48 mm.
4 rocket sizes in 4 layers incl. ignition rod.
Manufacturer information
NICO Europe GmbH
Rigistr. 8-10
12277 Berlin
Rigistr. 8-10
12277 Berlin
E-Mail: info@nico-europe.com
| Article no.: | 98453 |
| Scale: | 1 |
| Minimum purchase: | 1 |
| Effect Height: | 60 m |
| Calibre: | 42 mm |
| Total weight: | 1.33 kg |
| Safety distance to the side: | 8 m |
| Dimensions: | 110 x 39 x 6 cm |
| country selection: | |
| different calibers: | yes |
Downloads "Blackjack, 21-piece rocket assortment"
Login
No reviews found. Share your insights with others.