Magic Five, 40 shots
| country selection: | |
| category of fireworks: | KAT F2 |
Product information "Magic Five, 40 shots"
Multi-shot system with 5 batteries and 40 shots, green and red effect star bouquets rise in rapid succession with silver tracers, followed by purple and lemon-coloured effects, ending in a finale of 12 effects with loud bursts and colourful multicolour, rattling and flashing stars.
Manufacturer information
NICO Europe GmbH
Rigistr. 8-10
12277 Berlin
Rigistr. 8-10
12277 Berlin
E-Mail: info@nico-europe.com
| Article no.: | 52020 |
| Scale: | 1 |
| Minimum purchase: | 1 |
| Maximum purchase: | 999 |
| Effect Duration: | 55 s |
| Effect Height: | 30 m |
| Number of Shots: | 40 |
| Calibre: | 23 mm |
| Net explosive content: | 177 g |
| Total weight: | 1.77 kg |
| EAN: | 4014361520202 |
| Dimensions: | 22.5 x 15 x 13 cm |
| country selection: |
Downloads "Magic Five, 40 shots"
Login