New York, 132 shots
| country selection: | |
| category of fireworks: | KAT F2 |
Product information "New York, 132 shots"
Multiple compound with 6 batteries and 132 shots, brilliant performance, shot in 3 sequences.
Phase 1: 64 shots, red, green and blue tail stars rising in rapid succession with transformation into colourful flying fish, silver spinning tops, whistling and crackling effects.
Phase 2: 32 spraying rising silver tails, igniting one after the other, with 8 powerful disintegrating bouquets with blue and gold light stars and 8 multi-colour bouquets with silver fish buzzing around.
Phase 3: 36 spraying silver tail spinning tops, firing one after the other, with powerful disintegrating bouquets with gold and blue stars, twinklers and rattling star effects.
Only available as VE!
Manufacturer information
NICO Europe GmbH
Rigistr. 8-10
12277 Berlin
Rigistr. 8-10
12277 Berlin
E-Mail: info@nico-europe.com
| Article no.: | 99606 |
| Scale: | 1 |
| Minimum purchase: | 1 |
| Maximum purchase: | 999 |
| Effect Duration: | 90 s |
| Effect Height: | 30 m |
| Long Duration: | yes |
| Number of Shots: | 132 |
| Calibre: | 25 mm |
| Net explosive content: | 900 g |
| Total weight: | 6.85 kg |
| EAN: | 4014361996069 |
| Dimensions: | 34 x 49 x 13.5 cm |
| country selection: | |
| different calibers: | yes |
Downloads "New York, 132 shots"
Login