Stakkato, 48 shots
| country selection: | |
| category of fireworks: | KAT F2 |
Product information "Stakkato, 48 shots"
48 shots, firing one after the other in rapid succession, with 24 forked, red rising tail comets, each followed by 6 red, green or yellow rising light comets, which turn into effect star bouquets of the same color with a loud bang. The finale is a salvo of 6 silver rising light comets with a loud transformation into a sea of rushing silver tail stars.
Manufacturer information
NICO Europe GmbH
Rigistr. 8-10
12277 Berlin
Rigistr. 8-10
12277 Berlin
E-Mail: info@nico-europe.com
| Article no.: | 05068 |
| Scale: | 1 |
| Minimum purchase: | 1 |
| Maximum purchase: | 999 |
| Effect Duration: | 20 s |
| Effect Height: | 40 m |
| Number of Shots: | 48 |
| Calibre: | 14 mm |
| Net explosive content: | 167 g |
| Total weight: | 1.175 kg |
| EAN: | 4014361050686 |
| Dimensions: | 18 x 15 x 13 cm |
| country selection: |
Login